Noortekast

Valga Avatud Noortekeskus avati 1.veebruaril 2002.a. Valga Kultuuri- ja Huvialakeskuse tegevusharuna. Ruumide remondi teostasid Valga noorteklubid X-Generatsioon ja Active Attack – kokku 12 noort.

Noortekeskuse peamised eesmärgid on

  • Toetada noorte inimeste arengut

  • Luua piirkonna noortele vabaaja veetmise võimalust

  • Võimaldada noorsootöö teenuseid

  • Noorsootöö korraldamine ja arendamine Valga linnas

Tänasel päeval on noortekeskus jätkuvalt populaarne kokku saamise koht Valga linna ja ümberkaudsete valdade noorte seas. Noortekeskus viib läbi erinevaid noortesündmusi, koolitusi ja tegevusi.


Majast

Adam Moreli juugendlikus stiilis klassitsistlike sugemetega villa pärineb aastast

1903. 20. sajandi alguses püstitati juugendlikke ehitisi Valka rohkem kui teistesse

Eesti väikelinnadesse. Maja, Kuperjanovi 9, paikneb Valga varasema keskuse, Jaani kirikut ümbritseva platsi läheduses. Villa projekteerijaks oli kohalik ehitusmeister Märt Gross.

Adam Morel on sündinud 20 okt. 1874. a. Erastvere v. Võrumaal talupidajate pojana. Õppis H. Treffneri gümnaasiumis  ja Tartu kroonugümnaasiumis. Lõpetas Tartu loomaarsti-instituudi 1898. a. Loomaarst Dr. Adam Morel asus Valka 1898.a. pärast veterinaarinstituudi lõpetamist (Tartus). Tegutses Valgas alul vabakutselise, alates 1899.a. oli ta Valga maakonna ja linna loomaarstiks kuni pensionile minekuni 1939.a. Adam Morel pärandas maja Eesti Vabariigile oma testamendiga. 1941.a. juunis küüditati ta Siberisse ja 1942.a. hukati mahalaskmise teel. Adam Morel omas Vabaduse Risti.

Peale riigistamist asusid hoones kontoriruumid. Aastatel 1944-1956 oli majas sõjakomissariaat ja alates 26.dets. 1959.aastast väikelastekodu. Alates aastast 2002 asub hoones Valga Avatud Noortekeskus.